Čo sú to hemoroidy?

co su hemoroidy

Mnoho ľudí po celom svete zažíva nepríjemné pocity a bolesť spojené s hemoroidami. Ale, čo to presne je? Hemoroidy, známe aj ako zlatá žila, sú kožný problém, ktorý sa môže objaviť u ľudí v každom veku. Tieto kožné problémy sa objavujú vo veľmi nepríjemných oblastiach rektu a análneho otvoru. Opuch a zapálenie sú vo všeobecnosti spojené so svrbením, pálením, bolesťou a krvácaním hemeroidov.

Hemoroidy často ovplyvňuje ľudí, ktorí sú starší ako 50 rokov a žijú v priemyselne rozvinutých častiach sveta – ale hemeroidy nie sú nevyhnutne diskriminujúce, pretože môžu postihnúť ľudí v každom veku, každej etnicity a z rôzneho prostredia. Hemoroidy môže dostať ktokoľvek.

Slovo hemoroidy oficiálne znamená rektálne a análne tkanivo, ktoré je spojené s vankúšikmi, ktoré obklopujú časť postihnutú hemeroidami. Toto tkanivo je veľmi jemné a plné cievok. Keď tieto cievky napuchnú, tento problém sa nazýva hemoroidy. Existuje niekoľko dostupných spôsobov liečby, ktoré zahŕňajú krémy, oleje a niekedy taktiež operácia, ktorá sa nazýva Hemoroidektomia.ôžu objaviť aj u ľudí, ktorí zdvíhajú ťažké predmety, alebo hrajú drsné športy. Tehotenstvo, vysoký tlak a iné zdravotné problémy môžu taktiež prispieť k tvorbe hemeroidov.

 

Poznajte symptómy hemeroidov a naučte sa im predchádzať

Zažívate nasledujúce symptómy? Ak áno, pravdepodobne máte hemeroidy. Vždy všetko konzulte so svojim lekárom, ale podniknutím rôznych dostupných krokov sa môžete zbaviť symptómov už dnes.

 

Najčastejšie symptómy:

  • Bolestivé, napuchnuté cievky v rektálnej a análnej oblasti, ktoré spôsobujú bolesť, svrbenie a podráždenie.
  • Vo vážnejších prípadoch sa môže dokonca objaviť krvácanie v tejto oblasti. Toto sa môže stať ako dôsledok vnútorných hemeroidov.
  • Môžete cítiť opuch alebo tvrdú hrudu v análnej oblasti. Ak áno, je veľmi pravdepodobné, že sa jedná o vonkajšie hemeroidy.
  • Máte krvné zrazeniny, ktoré sa vytvorili v hemeroidálnom tkanive? Ak áno, pravdepodobne trpíte trombózovými vonkajšími hemeroidami, ktoré môžu vyžadovať operáciu.

 

Prečo majú ľudia hemeroidy?

Štúdie ukazujú, že hemoroidy sú spojené s vážnymi príčinami, ako napríklad zvýšený tlak v rektálnych a análnych cievkach, ktorý sa časom preukáže. Preto majú ľudia okolo 50ky a vyššie väčšiu šancu, že sa u nich prejavia hemoroidy ako ľudia okolo 20ky.

Hemeroidy môžu byť zapríčinené tráviacimi problémami, ako napríklad hnačka a zápcha. Bežne majú ľudia s hemeroidmi taktiež zlú životosprávu, ktorá obsahuje veľmi málo vlákniny. Taktiež obezita môže mať vedľajší efekt na hemeroidy a ich tvorbu. Niekedy sa hemeroidy môžu objaviť aj u ľudí, ktorí zdvíhajú ťažké predmety, alebo hrajú drsné športy. Tehotenstvo, vysoký tlak a iné zdravotné problémy môžu taktiež prispieť k tvorbe hemeroidov.

 

Ako sa zbaviť hemoroidov?

Hľadáte liek na hemeroidy? Samozrejme, ak hľadáte vážnu liečbu ako napríklad operácia, budete sa musieť poradiť so svojim lekárom. Avšak, existujú rýchle a efektívne spôsoby liečby hemeroidov, ktoré vám môžu pomôcť zbaviť sa hemeroidov. Na liečbu či uvoľnenie symptómov zväčša nájdete lokálne lieky, ktoré majú pomôcť najmú v redukovaní opuchnutých oblastí. Avšak, takéto krémy nemajú schopnosť úplne vyriešiť problémy. Ak trpíte nadváhou, alebo máte zlú životosprávu, môžete neustále bojovať s hemeroidmi.

 

Zopár tipov na dlhodobe uvoľnenie symptómov:

  • Jedzte potraviny bohaté na vlákninu. To znamená, že by ste mali zvýšiť príjem zeleniny, zahrnúť do stravy viac ovocia a konzumovať celozrnné výrobky. Môžete taktiež doplniť váš príjem vlákniny konzumáciou rôznych Psyllium vlákninových doplnkov. Vďaka tomu sa vaše problémy časom zjednodušia a uvoľní sa vám.
  • Vyskúšajte prírodné liečby hemeroidov, ktoré efektívne spájajú vedu a prírodu, aby kreatívne a efektívne riešili vaše problémy.

 

Nezabudnite! – S hemeroidami treba navštíviť lekára!

Ak problém pretrváva, budete musieť navštíviť lekára, aby mohol vyradiť akékoľvek iné vážne zdravotné problémy, ako napríklad rektálna rakovina, análny rozštep alebo iné análne abscesy, ktoré potrebujú okamžité riešenie. Hemeroidy vo všeobecnosti nie sú vážne, ale ak počas liečby neodoznejú, budete potrebovať počuť názor lekára.