Trápia vás hemoroidy?

Informujte sa o príčinach vzniku, symptómoch, diagnostike a možnostiach liečby zlatej žily

Čo sú to hemeroidy?

Hemoroidy sú cievne štruktúry v análnom kanále. V bežnom stave fungujú ako vankúšiky ktoré pomáhajú s kontrolou stolice. Ak napuchnú alebo sa zapália, stávajú sa tzv. zlatou žilou. Tento stav sa technicky nazýva hemoroidová choroba.

Znaky a symptómy hemoroidov závisia na ich type. Vnútorné hemoroidy väčšinou spôsobujú bezbolestné krvácanie. No symptómy vonkajších hemoroidov môžu byť úplne nepatrné alebo, ak sa upchajú, môžu spôsobovať značnú bolesť a opuchy v oblasti anusu. Mnoho ľudi nesprávne považuje akékoľvek symptómy v análnej oblasti za hemoroidy, takže sa najprv uistite, že vaše problémy nie sú spôsobené niečim vážnejším. Presná príčina vzniku hemoroidov je doposiaľ neznáma, no predpokladá sa, že niekoľko faktorov zvyšujúcich tlak v brušnej dutine (najmä zápcha) vplýva na ich vznik.

Počiatočná liečba priemerných hemoroidov zahŕňa zvýšenie príjmu vlákniny a tekutín, užívanie nesteroidových protizápalových liekov na úľavu od bolesti a oddych. Ak sú symptómy veľmi vážne a nezlepšujú sa konzervatívnym prístupom, je možné vykonať niekoľko menších procedúr. Operácie sú vyhradené iba tým, ktorých stav sa nezlepší ani po týchto procedúrach. Takmer polovica ľudí môže zažiť problémy s hemoroidami počas svojho života. Výsledky liečenia sú zvyčajne dobré.

Čítať viac…


 

Znaky a symptómy

Symptómy vonkajších a vnútorných hemoroidov sa môžu rôzniť, no veľa ľudí má naraz kombináciu oboch. Krvácanie tak vážne, aby spôsobilo anémiu, je nezvyčajné a život-ohrozujúce krvácanie je ešte nezvyčajnejšie. Mnoho ľudí sa hanbí navštíviť lekára v počiatočných štádiách a odvážia sa až v pokročilom štádiu choroby.

Vonkajšie hemoroidy

Ak sa neupchajú krvnou zrazeninou, vonkajšie hemoroidy nemusia spôsobovať takmer žiadne problémy. No ak sa upchajú, vonkajšie hemoroidy dokážu spôsobiť veľké bolesti. No táto bolesť väčšinou zmizne po 2-3 dňoch. Úplné zmiznutie opuchu môže trvať aj niekoľko týždňov. Po vyliečení môže na koži zostať stopa. Ak sú hemoroidy tak veľké, že bránia dôkladnej hygiene, môžu spôsobiť podráždenie okolitej pokožky a svrbenie v oblasti anusu.

Čítať viac…

Vnútorné hemoroidy

Vnútorné hemoroidy väčšinou spôsobujú bezbolestné, jasnočervené krvácanie počas alebo po stolici. Krv obyčajne pokrýva stolicu (tzv. hematochézia), objavuje sa na toaletnom papieri alebo kvapká do toalety. Stolica je väčšinou normálnej farby. Ostatné symptómy môžu zahŕňať vylučovanie hlienu, vytvorenie perianálnej hmoty ak prerastú cez anus, svrbenie a problémy so zadržiavanim stolice (fekálna inkontinencia). Vnútorné hemoroidy sú väčšiou bolestivé iba ak sa upchajú alebo začnú odumierať.

Čítať viac…


 

Príčiny vzniku zlatej žily

Presná príčina symptomatických hemoroidov je neznáma. Predpokladá sa, že na ich vznik vplýva niekoľko faktorov. Tieto zahŕňajú: nepravidelnú stolicu (zápcha alebo hnačky), nedostatok pohybu, výživové faktory (strava s nízkym obsahom vlákniny), zvýšený tlak v brušnej dutine (príliš dlhá námaha, opuchy, tehotenstvo…), genetika, absencia chlopní v hemoroidových cievach a starnutie. Faktory u ktorých sa predpokladá, že zvyšujú riziko vzniku hemoroidov sú napríklad obezita, príliš dlhé sedenie, chronický kašeľ a dysfunkcia panvového dna. No dôkazy týchto spojitostí sú zatiaľ slabé.

Tlak plodu na brušnú dutinu počas tehotenstva spojený s hormonálnymi zmenami spôsobuje zvečšenie hemoroidových žíl. Pôrod takisto zvyšuje vnútro-brušný tlak. Tehotné ženy zvyčajne nepotrebujú chirurgické zákroky a symptómy majú tendenciu zmiznúť krátko po pôrode.

Čítať viac…


 

Diagnóza hemeroidov

Hemoroidy sa zvyčajne diagnostikujú fyzickou prehliadkou. Vizuálna prehliadka anusu a okolitých miest môže diagnostsikovať vonkajšie alebo prerastené hemoroidy. Rektálna prehliadka môže byť vykonaná kvôli vylúčeniu potenciálnych nádorov, polýp, zväčšenej prostaty alebo abscesov. Túto prehliadku môže byť nemožné vykonať bez potrebných sedatív, kvôli bolesti ktorú hemoroidy spôsobujú. Vizuálna diagnóza vnútorných hemoroidov môže vyžadovať anoskopiu (zavedenie dutej trubice so svetlom na jednom konci). Existujú dva druhy hemoroidov, vonkajšie a vnútorné. Tieto sa odlišujú ich relatívnou pozíciou ku pektínovej línii. Niekotrí ľudia môžu súčasne mať oba symptomatické typy. Ak sú príznaky sprevádzané bolesťou, análna trhlina alebo vonkajší hemoroid sú pravdepodobnejšími problémami ako vnútorný hemoroid.

Pozri aj: Symptómy hemoroidov


 

Prevencia

Ako prevencia sa odporúča niekoľko opatrení, vrátane dostatočného pohybu, obemedzenia namáhania sa pri stolici a predchádzania nepravidelnej stolici pomocou zvýšeného príjmu vlákniny a vody. Taktiež sa odporúča trávenie kratšieho času na toalete, vyhýbanie sa čítaniu na toalete, vyhýbanie sa dvíhaniu ťažkých bremien a pri obéznych jednotlivcoch schudnutie.


 

Liečba hemoroidov

Konzervatívna

Konzervatívna liečba pozostáva z jedál bohatých na vlákninu, zvýšeného príjmu tekutín, užívaním nesteroidových protizápalových liekov, sedacích kúpelov a oddychu. Bolo dokázané, že zvýšený príjem vlákniny napomáha liečbe. Dá sa dosiahnuť úpravou jedálnička alebo konzumáciou vlákninových doplnkov. Dôkazy prospečnosti sedacích kúpelov, naopak, neexistujú. Ak sa rozhodnete ich využívať, nemali by ste presiahnuť 15 minút.

Chirurgia

Ak konzervatívna liečba a jednoduché zákroky zlyhajú, môže sa pristúpiť ku chirurgickým riešeniam. Všetky sú ale spojené s určitými komplikáciami vrátane krvácania, infekcií, análnych sťahov a zadržiavania moču kvôli blízkosti konečníka ku nervom ovládajúcim močový mechúr. Tiež existuje malé riziko fekálnej inkontinencie (najmä tekutín), s mierou výskytu medzi 0-28%. Mukozálne ektropium (často ho sprevádza análna stenóza) sa môže po odstránení hemoroidov taktiež objaviť. Je to stav, kedy sa análny hlien vylučuje cez anus, podobný veľmi miernej forme rektálneho prolapsu.

O nás

Pre zvolenie tej najoptimálnejšej liečby hemoroidov, inak nazvaných aj zlatá žila, je dobré poznať každú možnosť liečby, ktorú vám tradičná medicína, aj jej alternatívy poskytujú. Hemoroidr.sk sa vám snaží poskytnúť čo najobjektívnejšie informácie o možnostiach ktoré pred sebou máte. Nech už si vyberiete akúkoľvek liečbu, dúfame, že vám táto stránka bude nápomocná. Upozorňujeme však, že tento web slúži iba na informačné účely a v žiadnom prípade nenahrádza štandardnú medicínsku liečbu. O každom ďalšom postupe v liečbe sa preto vždy poraďte s vaším doktorom.