Príčiny vzniku hemoroidov

Čo zapríčiňuje vznik hemoroidov?

Hemoroidy (známe aj ako “hemeroidy” a „zlatá žila“) sú bolestivý, život neohrozujúci zdravotný problém, ktorým trpia milióny ľudí po celom svete, najmä tí v priemyselne rozvinutých krajinách. Ak máte vonkajšie alebo vnútorné hemeroidy, musíte sa dostať ku koreňu príčiny hemeroidov, ktorá zavinila tento stav.

Rozsiahly výskum ukazuje, že hlavnou príčinou hemoroidov je zvýšený tlak na cievkach v análnej a rektálnej oblasti. Toto môže byť, samozrejme, vyvolané z rôznych príčin. Nasledujúci zoznam obsahuje hlavné príčiny hemoroidov.

Príliš veľa napätia

Napätie počas pohybu čriev spôsobuje veľké podráždenie hemeroidov. Považuje sa za jednu z hlavných príčin hemeroidov. Samozrejme, napätie je druhotnou odpoveďou na zápchu. Strava, v ktorej chýba vláknina je jednou z príčin zápchy, ale našťastie sa dá jednoducho riešiť. Pridajte do vašej stravy viac zeleniny, ovocia a celozrnných potravín, aby ste zvýšili príjem vlákniny a skúste aj iné liečby hemeroidov na bylinkovej báze, ktoré môžu pomôcť v celkovej úľave pri hemeroidoch.

Hemeroidy môžu byť taktiež dôsledkom nesprávnej pozície na záchode. Mäso a spracované potraviny spôsobujú, že pohyby čriev sú drsné a suché. Toto prirodzene zvýši tlak na už aj tak zapálené rektálne cievky. Zápcha sa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov, ako napríklad zlé stravovacie návyky. Avšak, môže plynúť z nízkeho príjmu tekutín, prejedania sa či vysokej hladiny stresu. Vedeli ste, že moderné toalety, ktoré majú sedadlo sú taktiež jednou z mnohých bežných príčin hemeroidov? Najprirodzenejším spôsobom vykonávania potreby na toalete je v drepovej pozícii, dá sa tým aj vysvetliť prečo ľudia z tretieho sveta netrpia hemeroidmi v takom množstve ako obyvatelia priemyselne rozvinutých krajín.

Obezita a/alebo nadváha

Obezita sa považuje za ďalšiu príčinu hemeroidov. Nadbytočná váha je vo všeobecnosti spájaná so sedavým životným štýlom. Nanešťastie, bez cvičenia bude vaše telo viac náchylné na hemeroidy. Navyše, nadbytočný tuk v brušnej oblasti ovplyvňuje rektálne cievky kvôli zvýšenému tlaku v tejto oblasti. Ak žijete sedavým životným štýlom, čiže sedíte na rovnakom sedadle niekoľko hodín denne, ako napríklad práca za stolom, je u vás väčšie riziko výskytu hemeroidov alebo zhoršenie stavu súčasných hemeroidov.

 

Príliš časté alebo príliš intenzívne umývanie sa

Samozrejme, je vhodné umýval si po vyprázdnení anus. Môžete taktiež používať vlhčené vreckovky pre bábätká, nakoľko je to pri prevencii hemeroidov celkom dôležité. Avšak, musíte túto oblasť umývať jemne, aby ste nespôsobili opuch rektálnych cievok. Aj jemný tlak môže spôsobiť podráždenie, najmä u citlivých jednotlivcov.

Ak máte návyk utierať si anál príliš silno, alebo príliš dlho, je omnoho pravdepodobnejšie, že je to vašou príčinou hemeroidov, než sa pôvodne myslelo. Môže to taktiež zhoršiť už existujúce hemeroidy. Skúste jemné, pomalé utieranie sa mäkkou vlhkou utierkou, vreckovkami pre bábätká, alebo nearómovaným bielym toaletným papierom. Ak zistíte, že zažívate ľahké symptómy hemeroidov po tom, čo sa príliš silno utierate, vždy môžete skúsiť krém na hemeroidy, ktorý vám pomôže schladiť citlivú oblasť.

 

Zdvíhanie ťažkých predmetov

Pravidelné zdvíhanie ťažkých predmetov, ako napríklad práca na stavbe a podobne, môže viesť ku zvýšeniu pravdepodobnosti vzniku hemeroidov. Taktiež hranie športov náročných na energiu alebo namáhavých športov, ako napríklad vzpieranie, horská cyklistika, a podobne, bežne prispievajú ku vzniku hemeroidov. Tieto aktivity zvyšujú tlak vo vnútorných rektálnych cievkach. Samozrejme, aj tak by ste mali viesť aktívny životný štýl, nakoľko cvičenie je jedným z najlepších spôsobov, ako sa vyhnúť hemeroidom. Ak ste príliš citlivý na hemeroidy, stačí, ak sa budete zapájať do namáhavých športov menej často. V prípade, že sa venujete bodybuildingu, je vhodné vyhýbať sa anabolickým steroidom a pre vyššiu hladinu testosterónu voliť radšej naturálne spôsoby podpory tvorby testosterónu, pretože tvorba hemeroidov patrí medzi jeden z vedľajších účinkov anabolík.

 

Análny sex

Análny sex môže byť príčinou hemeroidov podľa toho ako vaše telo reaguje na zvýšené napätie v tejto oblasti, ktoré bolo pri sexe zapojené. Možno by bolo dobré zvážiť zdržania sa análneho sexu, a to najmä ak ste veľmi citlivý na napátie v análnej oblasti.

 

Tehotenstvo a pôrod

Tehotenstvo a tlačenie počas pôrodu sú veľmi známou príčinou hemeroidov. Zvýšená váha, ktorú musí žena počas tehotenstva nosiť zvyšuje tlak na rektálne cievky a análnu oblasť.

Spolu s hemeroidmi má množstvo žien počas tehotenstva taktiež problémy s vyrážkami a akné. Rady čo v tejto situácii robiť a ako akné liečiť nájdete na akosazbavitakne.sk

Zaujímavé je, že niektoré ženy dostanú hemeroidy iba počas ich prvého tehotenstva, zatiaľ čo iné ženy dostanú hemeroidy postupne počas každého tehotenstva. Naozaj závisí na prirodzenej odpovedi vášho tela na napätie a pridanú váhu. Pôrod môže kvôli intenzívnemu tlačeniu spôsobiť dočasné hemeroidy, ktoré odoznejú po pár týždňoch. Po poradení sa s vašim lekárom môžete na liečbu hemeroidov použiť bylinky, ktoré môžu pomôcť zahojiť túto oblasť rýchlejšie.