Liečba hemoroidov

Aké sú možnosti liečby zlatej žily?

Ak potrebujete okamžitú úľavu od hemoroidov, existuje mnoho dostupných možností – no nebojte sa, hemoroidy nie sú naliehavým prípadom. Nanešťastie, sú veľmi rozrušujúce a môžu spôsobiť mnoho bolesti a nepohodlie. Avšak so správnou liečbou hemoroidov, môžete prebrať kontrolu nad symptómami a dočkáte sa úľavy, po ktorej túžite.

Hemoroidy môžete ovládať viacerými spôsobmi. Povedzme si, teda, o najbežnejších spôsoboch, ktorými sa dajú hemoroidy zvládnuť a dať im raz a navždy zbohom.

 

Liečba bez predpisu

Existuje pár populárnych spôsob liečby hemeroidov, na ktoré treba zakúpiť určité produkty. Väčšina z týchto liečiv pracuje na znížení vážnosti hemeroidov zmenšovaním tkanív. Mnoho produktov v predajniach je vhodných na vnútorné alebo vonkajšie hemeroidy, a väčšinou vám aj pomôžu riešiť váš problém, najmä ak sú hemeroidy v ešte zvládateľnom štádiu.

 

Tieto liečby zahŕňajú:

  • Hemeroidový krém. Pomáha zmenšiť krvné cievky.
  • Astringenty. Bežne sa používajú na liečenie hemeroidov s využitím ingrediencií ako hamamel pomáhajú odstrániť opuch a uľavia od hemeroidov asi na 2-3 hodiny.
  • Liečivé utierky alebo vložky. Je vhodné nosiť ich všade so sebou. Utierky alebo vložky sa využívajú na ochranu pokožky a majú rôzne aktívne zložky, ako napríklad tie, ktoré sa nachádzajú v Astringentoch.
  • Bylinné liečivá. Niektoré z najefektívnejších liečiv zahŕňajú alternatívne bylinné liečby, ktoré pomáhajú prirodzenou cestou zmenčiť hemeroidy. Väčšina spôsob liečby hemeroidov používajú špeciálnu zmes byliniek – ako napríklad hamamel alebo pagaštan.

 

Medicínske procedúry

Pri vážnych hemeroidoch budete musieť zvážiť profesionálnu lekársku liečbu, aby sa vám dostalo úľavy od hemeroidov. Predtým než zvážite invazívnu operáciu, skúste si prečítať o nasledujúcich alternatívnych možnostiach a porozprávajte sa o nich so svojim lekárom.

 

Skleroterapia

Skleroterapia spočíva vo vpichnutí injekcie priamo do hemeroidového tkaniva. Hemeroidové liečby ako skleroterapia používajú chemikálie, aby rozložili hemeroidové tkanivo. Pri opakovanej liečbe, skleroterapia zmenšuje hemeroidy, čo spôsobí, že neskôr počas normálnych črevných pohybov odpadnú. To znamená, že ak si necháte túto injekciu vpichnúť viac krát, môžete sa trvalo zbaviť hemeroidov.

Najčastejšie sa skleroterapia využíva pri liečbe krvácajúcich vnútorných hemeroidov. Je to jeden z najmenej invazívnych spôsob liečby hemeroidov. Funguje na princípe vysušenia hemeroidov. Chemické látky, ktoré spôsobujú zatvrdnutie hemeroidového tkaniva sú väčšinou na báze fenolu, často sa používa mandľový olej alebo soľné látky. Keď sa táto látka vpichne do tkaniva, zapríčiňuje zmenšenie a vysušenie hemeroidov.

Skleroterapia je jedným zo spôsobov liečby hemeroidov, ktoré si získali popularitu. Liečba niekoľkých hemeroidov naraz je vo všeobecnosti možná, a to dokonca aj pre ľudí v starobe. Ak máte väčšie hemeroidy, skleroterapia nie je najlepšou možnosťou ich liečby. Nevýhodou sklerorapie je, že vás nezbaví hemeroidov navždy, nakoľko sa môžu vrátiť jednoduchšie ako pri ostatných metódach. Nanešťastie, hemeroidy sa zvyčajne vrátia asi rok po skleroterapii.

 

Podviazanie

Toto je jedna z najodporúčanejších metód, pretože je jedna z jednoduchších a poskytuje veľmi malú pravdepodobnosť návratu hemeroidov. Pri podviazaní sa využívajú gumičky na zmenšenie hemeroidov. Gumičkami sa odstaví prísun krvi do hemeroidov, čo zapríčiní, že sa zmenšia. Keď už sú hemeroidy vysušené, asi po týždni od liečby sami od seba odpadnú. Táto procedúra je jednou z najpopulárnejčích metód liečby hemeroidov.

Nevýhodou tejto procedúry je, že zahŕňa bolesť v rektálnej oblasti a podbrušku. Táto bolesť sa objavuje z dôvodu fyzických obmedzení, ktoré sú vyvíjané na hemeroidové tkanivo. Avšak, ak sa dokážete vyrovnať s bolesťou, môžete si užívať úľavu od hemeroidov už o týždeň. Podviazanie gumičkami je vhodné pre liečbu väčších hemeroidov. Vo všeobecnosti táto liečba zaberá na jeden alebo dva hemeroidy naraz, ale váš lekár môže odporučiť liečbu viacerých hemeroidov. Ak sa tak stnae, bude vám poskytnúta všeobecná anestéza.

 

Infračervená fotokagulácia

Táto liečba sa bežne nazýva aj „koagulačná terapia“. Využíva sa najmä pri liečbe malých alebo stredne veľkých vnútorných hemeroidov, ale môže poskytnúť úľavu od hemeroidov aj pri nových problémoch s hemeroidmi. Koagulačná terapia využíva intenzívnu zmes infračerveného svetla na zmenšenie hemeroidov. Infračervené svetlo funguje tak, že odreže hemeroidy od prísunu krvi, kvôli čomu sa vysušia. Jedinou nevýhodou je, že bezprostredne po liečbe môžete cítiť veľkú bolesť, avšak váš lekár vám môže poskytnút predpis na lieky od bolesti, ktoré by mali zabrať. Rovnako ako skleroterapia, aj tento spôsob liečby si za posledných 5 rokov získal veľa priaznivcov.