Symptómy hemoroidov

Je možné, že mám hemoroidy?

Hemoroidy (taktiež nazývané aj „zlatá žila“), sú zdravotný problém, pri ktorom krvné cievky v normálnych, krvou naplnených vankúšikoch na stených análu opuchnú, sú viac citlivé, zapálené, alebo krvácajú. Žiaden opis symptómov hemeroidov nesedí presne na každý prípad, pretože každý prípad sa môže líšiť od jedného pacienta k druhému. Symptómy hemeroidov taktiež spočívajú aj v tom akým typom hemeroidov trpíte a aké sú vážne.

2 zákadné kategórie hemeroidov sú vnútorné hemoroidy a vonkajšie hemoroidy. Spolu s hemoroidami sa môžu vyskytnúť aj niektoré z tých problémov, napríklad análne praskliny, abscesy, svrbenie, precitlivenosť, pálenie a podráždenie celej análnej alebo rektálnej oblasti. Toto sú bežne zaznamenávané symptómy hemeroidov.

 

Spoznajte symptómy hemoroidov:

 

Bolesť

Samozrejme, jedným z najbežnejších symptómov hemeroidov je bolesť. Ľudia, ktorí trpia hemeroidami zažívajú boelsť v análnych stenách alebo okolo nich, keď sú v rôznych polohách, ako napríklad, keď sedia, stoja alebo kráčajú. Bolesť sa taktiež zvyšuje pohybom čriev. Čím suchší je pohyb čriev, tým bude náročnejšie a bolestivejšie dostať zo seba stolicu. Preto by ste mali vyhľadať rôzne možnosti uvoľnenia bolesti a liečby ostatných symptómov hemeroidov.

 

Nepokoj

Ďalší bežný symptóm hemeroidov je nepokoj v análnej oblasti. Môžete mať neprestajný, neurčitý nepokoj v análnych a rektálnych oblastiach a okolo nich. Väčšinou zistíte, že nepokoj sa zhoršuje počas vyprázdňovania.

 

Opuch

Jedným z najbežnejších symptómov hemeroidov sú opuchnuté análne cievky. Toto je z časti kvôli trhlinkám a tlaku počas vyprázdňovania. Ďalšie dôvody, ktoré pravdepodobne môžu za opuchy zahŕňajú dvíhanie ťažkých váh, nadváha alebo obezita a tehotenstvo alebo starnutie (ktoré sa, samozrejme, nedá kontrolovať, na rozdiel od ostatných uvedených dôvodov). Skúste krémy na hemeroidy, ktoré môžu pomôcť zmenšiť opuch.

 

Svrbenie, pálenie, zapálenie

Takmer všetky prípady hemeroidov, najmä vnútorné hemeroidy, začinajú pocitom pálenia a svrbenia v análnej oblasti.

Zapáchajúca stolica

Každý pohyb čriev má, samozrejme, istý druh zápachu. Avšak, hemeroidy sú často charakteristické nadbytočným zápachom pohybu čriev, často spojené s krvácaním.

 

Uvoľnené hemeroidové tkanivá

Symptómy hemeroidov často postúpia na väčší stupeň vážnosti. Môžete sa stať, že vnútorné hemeroidy si nakoniec nájdu cestu von po vyprázdňovaní. Nakoniec ich budete musieť dostatočnou silou vytlačiť von a preťažíte sa.

 

Krvácajúce hemeroidy

Krvácanie z opuchnutých hemeroidových tkanív, najmä počas vyprázdňovania je taktiež jedným z hlavných symptómov hemoroidov. Ak nájdete takúto krv, bude bledo červená, nakoľko bude čerstvá. Tmavočervená, hnedá, alebo čierna krv značí iný zdravotný problém a mali by ste okamžite navštíviť svojho lekára. Krvácajúce hemeroidy majú vždy svetločervenú farbu.

 

Vzhľad a štruktúra hemoroidov

Mali by ste dávať pozor na to, ako vyzerajú vaše hemoroidy a aký z nich máte pocit. Vnútorné hemoroidy bude, samozrejme, omnoho ťažšie odlíšiť. Musíte sa spoľahnúť na to, ako sa cítite, aby ste rozpoznali symptómy vnútorných hemeroidov. Pri vonkajších hemeroidoch sa môže stať, že budete vystrašení, keď ich budete cítiť na anále. Je pravdepodobné, že ich objavíte, keď sa budete kúpať alebo umývať rektálnu oblasť. Vonkajšie hemoroidy môžete cítiť ako malé hrudky veľkosti hrášku v análnej oblasti.