Vnútorné hemoroidy

Čo sú to vnútorné hemoroidy a aké majú príznaky?

Vnútorné hemoroidy sa vyvíjajú vovnútri análneho kanála akože živé tkanivo, a nie sú viditeľné ani všimnuteľné, až pokým sa nedostanú von z análu. Keď už vyčnievajú, tento problém sa nazýva „vyskočené hemeroidy“. Hlavnou príčinou vnútorných hemeroidov je nadmerné napätie a záťaž cievok, ktoré sa nachádzajú v rekte. Rovnako sú zapríčinené aj vonkajšie hemeroidy. Nanešťastie pri dostatočnom napätí a zaťažení sa môže objaviť strácanie krvi cez vnútorné hemeroidy. Tento problém sa nazýva krvácajúce hemeroidy.

Aby ste začali liečiť symptómy hemeroidov, existujú rôzne druhy liečiv na vnútorné hemeroidy. Liečivá na vnútorné hemeroidy sa vo všeobecnosti delia do troch kategórií: stravovacie, lieky na predpis a bylinné liečivá.

 

Zmena stravovacích návykov – liečba vnútorných hemeroidov

Strava bohatá na vlákninu je jedným z najlepších „liekov“ na vnútorné hemeroidy. Okrem liečenia vnútorných hemeroidov, strava bohatá na vlákninu zlepšuje pohyb čriev, čím zjednodušuje pohyb stolice a slúži ako prevencia pred napätím v citlivých rektálnych cievkach. Takéto napätie väčšinou vedie k vzniku hemeroidov. Prírodná vláknina v strave sa nachádza v čerstvej zelenine, ovocí a celozrnných potravinách. Avšak ďalšou vhodnou cestou ako zvýšiť príjem vlákniny je zahrnúť do stravy aj vlákninové doplnky, ktoré nájdete v obchode – užívajte ich pred spánkom.

Využitie stravy ako prirodzeného spôsobu odstránenia vnútorných hemeroidov je taktiež veľmi výhodné kvôli tomu, že vláknina vo všeobecnosti obsahuje mnoho antioxidantov. Antioxidanty pomáhajú zvýšiť vašu imunitu. Bojujú s voľnými radikálmi vo vašom tele. Niektoré doplnky, ktoré sa užívajú pri liečbe hemeroidov v sebe majú ingredienciu flavonoid, ktorá pomáha znížiť zápal, čo ukľudňuje vnútorné hormóny. Lieky na vnútorné hemeroidy, ktoré sa nazývajú Daflon sú stravovací doplnok, ktorý môže zlepšiť stav vnútorných hemeroidov.

 

Lieky na vnútorné hemeroidy na predpis

V lekárni sa môžete dostať k rôznym liekom na vnútorné hemeroidy. Existuje mnoho značiek a prevedení jednotlivých liečiv. Tieto liečivá poskytujú dočasnú úľavu od rozrušujúcich symptómov, ktoré sa bežne spájajú s vnútornými hemeroidami, ako napríklad svrbenie, nepohodlie a zapálená pokožka. Väčšina liečiv, ktoré v lekárni nájdete sú hemeroidové krémy alebo mastičky. Niektoré druhy liečiv vnútorných hemeroidov obsahujú lokálne kortikosteroidy, ktoré pomáhajú zredukovať svrbenie, avšak tieto produkty môžu mať tendenciu zapríčiniť zhrubnutie kože. Lokálne anestézie sú taktiež dostupné. Môžu pomôcť znecitlivieť danú postihnutú oblasť a zlepšiť celkový pocit.

Pamätajte, že lokálne kotikosteroidy sa neodporúča užívať dlhodobo. Toto je kvôli ich vedľajším účinkom, takže určite vyskúšajte iné spôsoby liečby hemeroidov, ktoré sú lepšie na dlhodobé užívanie. Môžete taktiež skúsiť alternatívne liečivá v lekárni, ako napríkald Anusol, Surfak, Colace a liečivé utierky.

 

Spôsoby domácej alebo bylinnej liečby vnútorných hemeroidov

Niektoré bylinné liečby vnútorných hemeroidov majú výborné výsledky. Bežne nájdete ingrediencie ako napríklad gél Aloe vera, tinktúra z púpavy a Psyllium, ktoré sú pri boji s hemeroidami veľmi užitočné. Môžu vystupovať ako primárna alebo sekundárna liečba vnútorných hemeroidov. Napriek tomu, že bylinné liečby majú len veľmi mimoriadne a malé vedľajšie účinky, tehotné ženy a ľudia s kardiovaskulárnymi ochoreniami by sa mali o bylinnej liečbe poradiť s odborníkom.