Vonkajšie hemoroidy

Čo sú to vonkajše hemoroidy a aké majú príznaky?

Hemoroidy postihujú milióny ľudí po celom svete, najmä tých, ktorí žijú v priemyselne rozvinutých krajinách, ako napríklad Spojené Štáty. Hemoroidy sa delia na dve kategórie: vnútorné a vonkajšie hemeroidy. Oba typy sú dôvodom nepohodlia, svrbenia a pálenia.

Vonkajšie hemeroidy sa dajú identifikovať jednoduchšie ako vnútorné. Môžete ich cítiť pri začiatku análneho otvoru. Trombózové hemeroidy, aj keď sa technicky považujú za vnútorné hemeroidy sa môžu zmeniť na vonkajšie hemeroidy, keď začnú vyliezať z análneho otvoru.

 

Čo presne sú hemoroidy?

Hemeroidy sú v podstate tkanivá, alebo vankúšiky, ktoré sa nachádzajú v análnom kanáliku. Tieto hemeroidové vankúšiky sa nachádzajú vnútri a na povrchu postihnutej časti.

 

Symptómy vonkajších hemoridov

Vonkajšie hemoroidy môžete nájsť preskúmaním oblasti v anále alebo okolo neho. Nájdete mäsité výrastky okolo análnej oblasti, ktoré na hmat pôsobia ako tvrdé hrudky. Hrudky sa v skutočnosti nevyskutujú v análnom otvore, ale môžete ich pocítiť blízko pri ňom. Vonkajšie hemeroidy sú hnedé a môžu mať rôzne rušivé efekty, ako napríklad svrbenie, opuchy či pálenie. Ak je situácia vyhrotená, často môže vonkajšie hemeroidy sprevádzať aj krvácanie. Rektálna bolesť je ďalším bežným symptómom, ktorý je spojený s vonkajšími hemeroidmi. Pamätajte, že symptómy hemeroidov sa môžu líšiť od osoby k osobe.

 

Príčiny vzniku vonkajších hemeroidov

Akýkoľvek druh tlaku či presilenia je bežnou príčinou vzniku vonkajších hemoroidov. Tlak spôsobuje veľké napätie na hemeroidové tkanivo v análnej oblasti. Z akých dôvodov sa môže vyskytnúť v tejto oblasti tlak? Existujú rôzne spôsoby, ako napríklad:

  • zápcha
  • hnačka
  • príliš dlhé sedenie na toalete
  • príliš dlhé sedenie za stolom
  • obezita
  • tehotenstvo
  • vysoký vek

 

Zdá sa, že tráviace problémy, ako napríklad zápcha alebo hnačka sú hlavnými prispievateľmi ku vzniku vonkajších hemeroidov. Nakoľko sa vonkajšie hemeroidy vyskytujú omnoho častejšie v priemyselne rozvinutých krajinách, aktivity ako sedenie za stolom či na toalete, alebo obezita, môžu byť prevládajúcimi príčinami. Bežne k vzniku vonkajších hemeroidov prispievajú aj tehotenstvo a vysoký vek.

 

Ako liečiť vonkajšie hemeroidy

Našťastie, liečby hemeroidov sú ľahko dostupné. Existujú rôzne dostupné liečby, ktoré môžu priniesť úľavu od svrbenia, opuchov a pálenia. Analgetiká, ktoré utišujú bolesť a znecitlivia postihnutú oblasť sa nachádzajú takmer vo všetkých hemeroidových krémoch. Môžete taktiež zvážiť zvýšenie príjmu vlákniny, napríklad prostredníctvom vlákninových doplnkov.

Vo veľmi vážnych prípadoch, môže byť riešením aj operácia, ale existujú iné spôsoby liečby hemeroidov, ktoré vám môžu pomôcť pred tým, ako podniknete takýto razantný krok.

 

Iné spôsoby úľavy pri liečbe vonkajších hemeroidov

Existujú aj iné spôsoby ako si pri tomto zdravotnom probléme uľaviť. Aby ste zmenčili bolesť, pálenie a nepohodlie, ktoré sa bežne spájajú s vonkajšími hemeroidy, dajte si teplú kúpeľ aspoň na 15 – 20 minút, 3 – krát denne. Môžete taktiež do kúpele pridať jablčný ocot, ktorý vám pomôže upokojiť postihnutú oblasť. Skúste prikladať ľadové zábaly na análnu oblasť, aby ste pomohli zmierniť opuch. Navyše, vždy je vhodné nosiť voľné oblečenie a jesť stravu bohatú na vlákninu. Tieto jednoduché kroky môžu pomôcť uľaviť od symptómov hemeroidov.